Říjen 2008

Dalmatin

31. října 2008 v 20:53 | ja |  psiAnglický název

Dalmatian

Původ

Dalmatin má dodnes nejasný původ spočívající pouze na domněnkách.

Popis

Dalmatin má přiměřeně dlouhou hlavu s plochou lebkou, širokou mezi ušima. Oči má posazené hodně od sebe, jsou středně velké s ostražitým výrazem. Ocas dalmatina je u základu silný a směrem ke konci se zužuje. Srst mají Dalmatini krátkou, hustou, uhlazenou a tvrdou. Základní zbarvení je čistě bílé a poseté černými skvrnami.

Charakter

Dalmatin je velmi přátelský a nesobecký pes. Není agresivní ani plachý, takže jako hlídač by asi neuspěl. Cítí se velmi dobře ve společnosti lidí. Ke své rodině je dalmatin přítulný, má rád děti a svému pánovi je oddaný.
http://www.pedigree.co.nz/breeds/images/dalmatian.jpg
http://www.efauna.cz/pes/fotografie/dalmatin_s2.jpg
http://www.chiensamis.com/images/dalmatian-3.jpg

Laponský pes

30. října 2008 v 20:52 | ja |  psiV severní Skandinávii a v Karelské oblasti Ruska žijí Laponci, neboli Samové. kteří používají tyto psy k pasení poloochočených sobů i k lovu. Toto zajímavé původní plemeno nazývají Švédové i Finové laponský pes neboli lapphund, a to buď švédský nebo finský. Každý z nich má samostatný standart uznaný FCI, švédský pod názvem laponský špic, finský jako lapinkoira.V mezinároním kynologickém světě se však více používá originální finský název, dochází však k záměně s laponským ovčákem, lapinporokoirou.Ve Finsku si tento pes uchoval kvality pasteveckého zvířete, ovšem všude jinde se chová jako společník. Laponský pes je nádherné a robustní zvíře s hustou, nádhernou dvojitou srstí. Ač si uchovává původní pastevecké instinkty, nyní se šlechtí kvalita srsti a barva.

Pes má v kohoutku 45 až 51 cm (ideál 48 cm), fena má v kohoutku 40 až 46 cm (ideál 43 cm).Váha se pohybuje v rozmezí 20 až 21 kg.Laponský pes se dožívá průměrného věku 11 až 12 let, ale i déle.
http://homepage.ntlworld.com/elbereth/images/elbereth%20group.jpg
http://www.canadasguidetodogs.com/customergraphics/finnishlapphund_top.jpg

Zlatý retrívr

29. října 2008 v 20:52 | ja |  psiZlatý retrívr vznikl křížením předchůdců Flat Coated retrívrů s dnes již neexistujícími vodními španěly, které se poprvé uskutečnilo v roce 1868 díky lordu z Tweemonthu. Pro zušlechtění rasy byli později přikříženi i irští setři. K oficiálnímu uznání poprvé došlo v roce 1913.
Zlatý retrívr byl vyšlechtěn ve Velké Británii.Tento krásný,věrný, oddaný a spolehlivý pes je považován za nejklidnější plemeno ze všech retrívrů, a proto je z nich nejčastěji chován.

Charakter

Zlatý retrívr je velmi inteligentní, sportovně i společensky založené plemeno. Zlatý retrívr je velmi temperamentní, rychlý, přizpůsobivý, snášenlivý, svérázný, veselý, přátelský, ostražitý, bystrý, vytrvalý, učenlivý, ale také tvrdohlavý a samostatný pes. V rodině je zlatý retrívr velmi přítulný a miluje děti. Je ideálním rodinným společníkem.

Výška, váha a srst

Průměrná výška zlatého retrívra se pohybuje v rozmezí 51 až 61 centimetrů. Váha je úměrná výšce, standart FCI váhu neudává. Váha se pohybuje v rozmezí 27 až 36 kilogramů. Srst je dlouhá, hladká, hedvábná, místy zvlněná. Zbarvení srsti krémové až zlaté, které se s věkem psa postupně zesvětluje.

Zajímavost o plemenu

  • Chov retrívrů byl zahájen v roce 1869.
  • První zlatí retrívři byli vystavováni v roce 1908.
  • Zlatí retrívři jsou známí schopností získat si srdce lidí.
  • Plemeno zlatý retrívr je ceněno jako ideální slepecký pes.
golden retriever photos
http://static.flickr.com/23/34045293_536975a1cb.jpg

Jorkšírský teriér

29. října 2008 v 20:51 | ja |  psiAnglický název

Yorkshire Terrier

Původ

Jorkšírský teriér pochází z Velké Británie. V roce 1886 bylo toto plemeno oficiálně zaneseno do anglické knihy "Kennel Club" několik exemplářů pod společným názvem "Broken Haired Scotch or Yorkshire terrier". Jokšírský teriér patří ve Velké Británii k nejpočetnějším a nejoblíbenějším psům.

Charakter

Jokšírský teriér je velmi inteligentní, sportovně i společensky založené plemeno. Pes je vhodný do rodiny s dětmi. Povaha jokšírského teriéra je velmi přátelská, snášenlivá, učenlivá, veselá bez známek agrese. Jokšírský teriér vychází dobře s ostatními psy, domácími zvířaty a dětmi. Věnujete-li mu hodně pozornosti, velmi si toho váží, někteří jedinci proto špatně snášejí samotu. Vůči cizím lidem se chová jokšírský teriér vyčkávavě.

Výška, váha, srst

Průměrná výška jokšírského teriéra se pohybuje v rozmezí 22,5 až 23,5 centimetrů. Váha je úměrná výšce, standart FCI váhu neudává. Váha se pohybuje v rozmezí 2,5 až 3,5 kilogramů. Srst jokšírského teriéra je dlouhá, velmi jemná, hedvábná, lesklá a rovná. Zbarvení je tmavé, na těle a ocase ocelově modré, na ostatních částech těla tříslové.

Péče

Srst se rychle zacuchá a musí se každý den vyčesat, zvláště na břiše, pod ušima a mezi končetinami. Výhodou této srsti je, že nelíná, protože eventuální odumřelé chlupy se zachytí v kartáči. Ve zvukovodu, který musí být vždy čistý, nesmějí být žádné uvolněné chlupy. Pokud je to nutné, zastřihávejte uvolněné chlupy mezi polštářky na tlapkách. Nejvíce péče srst potřebuje v období přeměny štěněčí srsti za dospělou. To je nutné kartáčování a česání denně.

Výchova

Výchova psa probíhá většinou bez problémů, měla by začít již od raného věku štěněte. Jokšírský teriér se bez problémů dožívá vysokého stáří. Věk 16 až 18 let není u tohoto plemene žádnou zvláštností.

Pohyb

Snažte se zajistit jokšírskému teriérovi dostatek pohybu. V sychravějším počasí bychom ale neměli procházky moc přehánět, protože jokšírský teriér je méně odolný proti vlhkému prostředí.
http://media.rozhlas.cz/_obrazek/00090887.jpeg
http://a1272.g.akamai.net/7/1272/1121/20050718160754/www.drsfostersmith.com/images/articles/a_1128_yorkshire_terrier.jpg
http://www.dogs4sale.com.au/Breeds/Yorkshire_Terrier/Fact_Sheets/Karojenbe_BFP.jpg
http://www.yorkshire-terrier.biz/images/yorkies.jpg

Saluka (Perský chrt)

28. října 2008 v 20:50 | ja |  psiSaluka pochází ze Středního východu. Jméno dostala podle dnes už pískem zavátého arabského města Saluk. Saluku používaly různé pouštní kočovné kmeny a s nimi se rozšířila do Kaspického moře až po Saharu.
Salukám podobní psi jsou zobrazeni na perských hliněných nádobách z období 4200 let. př. Kr.
Faraóni prý vyjížděli na lov se sokoly na pěsti a se slukami na řemeni. Mumie saluk byly nalezeny v egyptských hrobech. Středověcí muslimští lovci nazývali saluky "svatým darem Alláhovým". Toto nábožné spojení dovolovalo muslimům jíst zvěř, jinak pokládanou za nečistou, pokud byla uštvána těmito psy.
Saluka je také známa pod jménem gazelí pes. Její zjev dává tušit, že je pravděpodobně blízkou příbuznou jiného starobylého plemene, afgánského chrta.
Saluka je vyrovnaný, věrný a citlivý pes s aristokratickým chováním. Vyžaduje dobrý výcvik v poslušnosti, aby se udržel na uzdě její hluboce zakořeněný lovecký instinkt.

Dvě variety saluk

Známe dvě variety saluk, "opeřené" a hladkosrsté. Opeření psi mají na zadní straně nohou a stehen světlou, hedvábnou srst zvanou peří.

Hlava

Dlouhá a úzká, ale s lebkou mezi očima poměrně širokou.

Oči

Velké, oválné, oříškové až tmavohnědé barvy.

Uši

Dlouhé, porostlé dlouhou, hedvábnou srstí. Visí přitisknuté těsně k hlavě.

Osrstění

Měkké, hladké a jemné. Zbarvení bílé, krémové, plavé, zlaté, šedě prokvetlé, černé s pálením, tříbarevné (bílá a černá s tříslovou) a různé kombinace všech těchto barev.

Nohy

Dlouhé, jemné, s dobře svalnatými stehny.

Tlapky

Dosti dlouhé; prsty jsou zřetelně klenuté, bohatě osrstěné.

Ocas

Dlouhý, mírně zahnutý, na spodní straně osrstěný dlouhou, hedvábnou srstí, nízko nasazený.

Velikost

Ideální výška psů 58 - 71 cm, feny jsou trochu nižší.
http://www.chrti.com/Kchch/images/saluki/saluki01.jpg
http://www.saluki.sk/vrh%20a/karim%20sunny%20anis%20layla.jpg
Obrázek “http://www.saluki.sk/vrh%20b/Badawi%20Alim/13m1.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Brabantík (Petit Brabancon)

27. října 2008 v 20:48 | monty |  psiPlemeno bylo vyšlechtěno v 19. století. Všechna tři plemena (grifonek bruselský, grifonek belgický a brabantík) vycházejí z jednoho malého hrubosrstého typu psa nazývaného "Smousje ", který se po staletí nalézal v oblasti Bruselu. Patří k vzácnějším plemenům, u nás se však pravidelně objevuje na výstavách a odchovává.
Brabantík je velice hravý, velmi živý, inteligentní a citlivý pejsek, který ocení pozornost svého pána. Brabantík má takřka lidský výraz v obličeji. Ke všem členům rodiny je velmi přátelský, oproti jiným pinčům je méně nervózní, málo štěká a je také celkově vyrovnanější.

VÝŠKA:

Brabantík má v kohoutku 18 až 20 centimetrů. (Standard FCI výšku neuvádí.)

VÁHA:

Váží v rozmezí 3,5 až 6 kilogramů.

SRST:

Srst je přirozeně hrubá, mírně zvlněná, není vybavena podsrstím. Brabantík je stejného zbarvení, jaké je akceptováno u Grifonků (červené, načervenalé, černé nebo hnědočerné). Má černou masku. Šedé nebo ledově šedé odstíny v masce u starších psů by neměly být postihovány. U všech tří plemen se může tolerovat několik málo bílých chlupů na hrudníku, nejsou ale vyžadovány. Na rozdíl od ostatních grifonků nemá na čumáku vousy.

PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:

Brabantík se průměrně dožívá 13 až 15 let, ale i déle.
TĚLO:
Tělo čtvercové, hrudník poměrně široký a hluboký.
HLAVA:
Hlava široká, kulatá, s klenutým čelem, co nejkratším nosem a vystupující bradou.
OČI:
Oči nápadně velké, černé, kulaté, dosti daleko od sebe.
UŠI:
Uši dříve kupírované, dnes menší, klopené.
NOHY:
Končetiny středně dlouhé, rovné a rovnoběžné.
OCAS:
Ocas výše nesený, krácený na dvě třetiny původní délky.
http://www.dogbreedinfo.com/images16/PetitBrabanconTnobraz0589pr2.JPG
http://www.svetmoi.com/Marts_2005%20012.jpg

Welsh Springer Spaniel

26. října 2008 v 20:48 | monty |  psiPrvní vyobrazení tohoto plemene ze 17. století byla označována jako velšský kokr. Jako zvláštní plemeno byl Welsh Springer Spaniel uznán v roce 1902, klub byl založen až v roce 1923.
Welsh Springer Spaniel je těžce pracující, odolné, poslušné a velmi aktivní psí plemeno. Welsh Springer Spaniel má velmi rád vodu a je skvělým i mimořádně výkonným loveckým psem. Je také velmi přítulný, přátelský a nezávislý. Toto plemeno se hodí i k výcviku poslušnosti a s chutí se účastní různých soutěží.

Tělo:

Welsh Springel Spaniel je středně velký, symetricky stavěný kompaktní pes. Hlava je s mírně klenutou lebkou a vyjádřeným stopem. Čenich středně dlouhý, rovný, takřka kvadratický. Oči má velššpringršpaněl hnědé, středně velké. Uši poměrně malé, nízko zavěšené, přiléhající k lícím. Krk dlouhý, svalnatý, bez laloku. Tělo je nepříliš dlouhé, silné a svalnaté, s hlubokým hrudníkem a krátkou, mírně klenutou zádí. Končetiny nemá tento pes příliš vysoké.

Výška:

Pes má v kohoutku přibližně 48 centimetrů. Fena má v kohoutku přibližně 46 centimetrů.

Váha:

16 až 20 kilogramů. Standard FCI hmotnost neuvádí.

Průměrný věk:

12 až 14 let, ale i déle

Srst:

Srst je rovná a přiléhavá, hedvábná, hustá, nikdy není hrubá nebo zvlněná. Kadeřavá srst je vysoce nežádoucí. Přední končetiny a zadní končetiny nad hleznem jsou úměrně osrstěny, uši a proutek jsou obrostlé jemnou srstí. Barva srsti je pouze rezavá s bílou.
Obrázek “http://www.greytdogs.com/Andy1c.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
http://www.petplanet.co.uk/petplanet/images/breeds/welshie.jpg
Obrázek “http://www.dogbreedinfo.com/images14/WelshSpringerSpanielOldBundymyfrontyard009.JPG” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
http://www.breederretriever.com/photopost/data/813/medium/welsh_springer_spaniel_puppy.jpg
/* <![CDATA[ */ var bbs=screen,bbn=navigator,bbh;bbh='&ubl='+bbn.browserLanguage+'&ucc='+bbn.cpuClass+'&ucd='+bbs.colorDepth+'&uce='+bbn.cookieEnabled+'&udx='+bbs.deviceXDPI+'&udy='+bbs.deviceYDPI+'&usl='+bbn.systemLanguage+'&uje='+bbn.javaEnabled()+'&uah='+bbs.availHeight+'&uaw='+bbs.availWidth+'&ubd='+bbs.bufferDepth+'&uhe='+bbs.height+'&ulx='+bbs.logicalXDPI+'&uly='+bbs.logicalYDPI+'&use='+bbs.fontSmoothingEnabled+'&uto='+(new Date()).getTimezoneOffset()+'&uti='+(new Date()).getTime()+'&uui='+bbs.updateInterval+'&uul='+bbn.userLanguage+'&uwi='+bbs.width; if(typeof(bburlparam)=='string') { bbh+='&'+bburlparam; } if(typeof(bbkeywords)=='string') { bbh+='&keywords='+escape(bbkeywords); } document.write("<scr"+"ipt language='JavaScript' charset='windows-1250' type='text/javascript' src='http://go.cz.bbelements.com/please/showit/2444/2/3/7/?typkodu=js"+bbh+"&alttext=0&border=0&bust="+Math.random()+"&target=_blank'><"+"\/scr"+"ipt>"); /* ]]> */

Basenži

25. října 2008 v 20:47 | monty |  psi
Někdy je toto plemeno také nazýváno koňský pes. V Africe je basenži používán jako slídíč a jako hlídací pes. Předkové tohoto plemene byli známí už starým Egypťanům, protože vyřezávané sošky psů připomínajících basenži byly nalezeny v mnohých hrobech faraónů. Evropané se s basenži setkali poprvé asi před sto lety ve střední Africe, kde byli ve smečkách používáni jako lovečtí psi. Do Velké Británie se dostali na počátku tohoto století, ale rychle tu vyhynuli na psinku, protože proti této nemoci nemají vrozenou imunitu. Poprvé se v Británii rozmnožili v roce 1937 a v USA v roce 1941.
Velikost
Ideální výška: psi 43 cm,feny 40 cm.
Osrstění
Volnou kůži kryje krátká, jemná srst. Zbarvení může být černé, tříslové, bílé, černobílé, rezavobílé nebo tříbarevné (černobílotříslové). Nohy, hruď a konec ocasu mají být bílé.
Tělo
Středně dlouhé a široké, útlé ve slabinách. Hřbet rovný, hrudník dobře klenutý.
Uši
Jemné, dobře vyvinuté, zašpičatělé a vzpřímeně nesené.
Oči
Nepříliš velké, tmavé, mandlového tvaru.
Nohy
Silné, svalnaté a pěkně tvarované.
Tlapky
Malé a úzké tlapky,s výrazně klenutými prsty.
Ocas
Vysoko nasazený a pevně stočený na hřbet.
http://www.westminsterkennelclub.org/breedinformation/hound/images/basenji.jpg
Obrázek “http://www.basenji.cz/Psi_2_kopie.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

cool ne?

25. října 2008 v 16:31 | ja |  obrázky

cool animka

25. října 2008 v 16:30 Animačky


nádhera čo poviete?

25. října 2008 v 16:29 | ja |  obrázky
zlatuké psy

25. října 2008 v 16:27 | ja |  psi
cute_dogs_1.jpg

Zlatučké picty

25. října 2008 v 16:25 | ja |  tematické

Pictíky kuriatok

25. října 2008 v 16:23 | monty |  tematické


Levíček

24. října 2008 v 20:43 | monty |  psi
Toto plemeno francouzkého původu je skutečným Evropanem, jeho předkové pocházejí z jižní Evropy. Jedním z prvních umělců, kteří dokonale vystihli na svých malbách tohoto malého psíka, byl F. Goya. Lví střih dodává psíkovi křehký vzhled a důstojnost, ačkoliv to není jeho případ. Lvíček je houževnatý a občas i tvrdohlavý psík.

Jiné názvy lvíčka

Petit chien lion, Löwchen

Základní údaje

VÝŠKA
20 - 32 centimetrů
VÁHA
4 až 8 kilogramů

Charakter

Lvíček je robustní, houževnatý psík, značně temperamentní a občas i tvrdohlavý. Zejména samci chtějí zvítězit nad ostatními většími domácími psy a cítit se jako vůdci smečky.
Lvíček se dožívá průměrně 12 až 14 let, ale i déle.
http://www.justusdogs.com.au/images/lowchen.jpg
Obrázek “http://www.digitaldog.com/images/breeds/lowchen.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
/* <![CDATA[ */ var bbs=screen,bbn=navigator,bbh;bbh='&ubl='+bbn.browserLanguage+'&ucc='+bbn.cpuClass+'&ucd='+bbs.colorDepth+'&uce='+bbn.cookieEnabled+'&udx='+bbs.deviceXDPI+'&udy='+bbs.deviceYDPI+'&usl='+bbn.systemLanguage+'&uje='+bbn.javaEnabled()+'&uah='+bbs.availHeight+'&uaw='+bbs.availWidth+'&ubd='+bbs.bufferDepth+'&uhe='+bbs.height+'&ulx='+bbs.logicalXDPI+'&uly='+bbs.logicalYDPI+'&use='+bbs.fontSmoothingEnabled+'&uto='+(new Date()).getTimezoneOffset()+'&uti='+(new Date()).getTime()+'&uui='+bbs.updateInterval+'&uul='+bbn.userLanguage+'&uwi='+bbs.width; if(typeof(bburlparam)=='string') { bbh+='&'+bburlparam; } if(typeof(bbkeywords)=='string') { bbh+='&keywords='+escape(bbkeywords); } document.write("<scr"+"ipt language='JavaScript' charset='windows-1250' type='text/javascript' src='http://go.cz.bbelements.com/please/showit/2444/2/3/7/?typkodu=js"+bbh+"&alttext=0&border=0&bust="+Math.random()+"&target=_blank'><"+"\/scr"+"ipt>"); /* ]]> */

Bearded (vousatá) kolie

23. října 2008 v 20:42 | monty |  psiPřesný původ plemen ze skupiny kolií neznáme, snad pocházejí z dávných původních skotských plemen. Někteří odborníci však předpokládají, že hlavními předky bearded kolie byli maďarští psi, které do severní Británie přivezli ve středověku polští obchodníci. Na počátku 20. století toto plemeno téměř vymizelo a bylo vzkříšeno v roce 1944 z jediného páru.

Temperament

Bearded kolie je živý, inteligentní pes vyrovnané a přátelské povahy. Vyžaduje pravidelný pohyb.
Vousatá kolie je inteligentní pracovní pes. Má mít veselý, zkoumavý pohled. Nesmí projevovat ani náznak nervozity nebo útočnosti.

Charakteristické rysy

Hlava

Široká, hranatá lebka s plochým temenem a silným nosem.

Oči

Velké, posazené daleko od sebe. Jejich barva odpovídá zbarvení srsti.

Uši

Středně velké, v klidu svěšené.

Tělo

Dlouhé tělo s hlubokým hrudníkem a rovným hřbetem. Při pohledu z noku je linie přední části hrudníku vodorovná.

Osrstění

Měkká podsada a dlouhé, hrubé, rovné nebo zvlněné pesíky. Zbarvení je černé, modré, šedé všech odstínů, hnědé červenožluté a pískové, jednobarevné nebo s bílými odznaky na hlavě, hrudi, nohou a špičce ocasu.

Tlapky

Oválné, dobře osrstěné, s plnými polštářky. Dobře klenuté, sevřené prsty.

Ocas

Je dobře osrstěný, nízko nasazený i nízko nesený, s nahoru otočenou špičkou.

Velikost

Výška psů53 - 56 cm, fen 51 - 53 cm
http://4lapy.pl/wartowiedziec/beardedcollie/4.jpg
http://www.cz-pes.cz/atlas/bearded-collie/cora_rony.jpg
http://www.hundeinfos.de/html/hunderassen/welpen/images/bearded_colliecl.jpg

Je rozhodnuté!!

23. října 2008 v 17:31 | monty |  SB
TAK A JE TO TU
Naše SBéčka budú nadalej:
Je mi lúto ale je to vaša vina!


West Highland White teriér

22. října 2008 v 20:41 | monty |  psi
West Highland White teriér byl vyšlechtěn k lovu vyder, lišek a nejrůznější škodné a má společné předky se skotským teriérem, kernteriérem a Dandie Dinmont teriérem. Výběrovým šlechtěním s bílými psy z okolí Poltalloch v Agryllu vzniklo v 19. století toto charakteristické plemeno v podobě, v jaké jej známe dnes.
West Highland White teriér je velmi temperamentní, rychlý, svérázný, veselý, přátelský, ostražitý, bystrý, hledající zábavu, vytrvalý, učenlivý, ale také notně tvrdohlavý a samostatný psík. V rodině je westík velmi přítulný a miluje děti.

West Highland White teriér a jeho výška, váha, srst

Průměrná výška West Highland White teriéra se pohybuje v rozmezí 25 až 28 centimetrů. Váha je úměrný výšce, standart FCI váhu neudává. Váha se pohybuje v rozmezí 7 až 9 kilogramů. Srst West Highland White teriéra je tvořená krycí srstí a podsadou, svrchní srst je tvrdá, dlouhá kolem 5 cm, bez kudrlin, podsada je krátká, měkká, uzavřená. Zbarvení srsti je vždy bílé.

West Highland White teriér - zajímavost

West Highland White teriérovi se také říkalo Poltalloch Terrier nebo Roseneath Terrier. Tyto názvy dostal podle dumbartonshirského sídla vévody z Agryllu, který byl známým fanouškem tohoto plemene.
http://staj.ufonek.net/img/psi_ufonek2668.jpg

Rhodérsky ridgeback

21. října 2008 v 20:40 | monty |  psi
V 16. a 17. století přiváželi evropští přistěhovalci do Jižní Afriky bladhaundy, mastify a různé teriéry. Tito psi se křížili s místními psy, např. s polodivokými loveckými psy afrických Hotentotů, a tím vzniklo plemene ridgebacků.
Ridgebackové jsou vynikající lovečtí psi. Jsou velmi vytrvalí, dovedou se obejít bez vody i déle než 24 hodin a vyrovnat se s extrémními teplotními rozdíly africké buše. Loví ve smečkách levharty, buvoly a antilopy a jsou úspěšní při lovu lvů, proto je toto plemeno často nazýváno rhodéský lví pes.
Rhodéský ridgeback má bystrou přátelskou povahu a je dobrý domácí společník. Vydražený pes je bojovník, kterého nelze podceňovat, ale jinak je klidný a málo štěká.
Hlava
Dlouhá, se silnými čelistmi a plochou lebkou.
Oči
Jantarové nebo hnědé, s černými okraji víček.
Uši
Středně dlouhé, vysoko nasazené, přitisknuté k hlavě.
Tělo
Silné a dobře svalnaté, s hlubokým hrudníkem.
Osrstění
Krátké, husté, přilehlé a lesklé. Zbarvení od světle pšeničné po červeně pšeničné.
Tlapky
Středně velké, s dobře klenutými prsty.
Ocas
Dosti dlouhý, na kořeni silný, ke konci se zužuje. V pohybu je nesen ohnutý v křivce vzhůru.
Velikost
Výška psů 63 - 67 cm, fen 61 - 66 cm.
http://www.efauna.cz/pes/fotografie/rhodesky_ridgeback3.jpg
http://www.maxcanin.cz/foto_inz/zyra_rey.jpg

Čínsky chocholatý pes

20. října 2008 v 20:39 | monty |  psi
od SB kotré zrušilo blog=((


Země původu: Čína

Standard FCI č. 288/11.05.1998


Klasifikace FCI: skupina 9 - společenští psi, sekce 4 - naháči. Bez pracovní zkoušky.


Celkový vzhled: Malý, čilý, ušlechtilý pes se středně silnou až jemnou kostrou, hladkým tělem bez srsti (srst je pouze na tlapkách, hlavě a ocase) nebo tělem pokrytým měkkou "závojovitou" srstí. U tohoto plemene se vyskytují dva různé typy: lehký, energický typ s jemnou kostrou a hrubší typ s těžším tělem a silnější kostrou. V povaze jsou citliví a láskyplní, velmi rádi se chovají i mazlí.

Chování a povaha: Je veselý a nikdy není zlý či útočný. Je velmi společenský, chytrý a citlivý, miluje svého pána (či svou rodinu) a je mu rád nablízku.

Zvláštnosti plemene: Naháči mají tělesnou teplotu stejnou jako ostatní psi, kolem 38,5-39°C. Zvláštností však je vyšší povrchová teplota, která je 39-40°C. Tento jev vzniká nutností většího výdeje energie při vyrovnávání vnitřní tělesné teploty a vnější okolní teploty. Za chladného počasí potřebuje naháč vyšší dávku krmení, protože potřebuje získat více energie. Vysoká povrchová teplota spolu s jemnou kůží činí toto plemeno velmi příjemné na dotek a lidé je již po staletí využívají jako léčebný prostředek pro řadu nemocí, jako vyhřívací dečku či prostředek k tišení bolesti.

Historie: I když opravdový původ Čínských chocholatých psů není znám, předpokládá se, že se vyvinuli z Afrického bezsrstého psa, jehož velikost pak dalším šlechtěním snížili Číňané, kteří mají rádi málé pejsky v oblibě. Nepopíratelné ale je, že je to velmi staré plemeno. Tomuhle plemeni se říkalo různě, např.Čínský jedlý pes, Čínský lodní pes, Čínský naháč, Svatyňový pes, Čínský královský naháč.Dostávali i mnoho přezdívek púodle míst, kde byli objeveni.V Jižní Africe to byli Jihoafričtí naháči, v Turecku Turečtí naháči a v Egyptě byli nazýváni Pyramidovým naháčem nebo Naháčem z Gizy. První zmínky o těchto psech pocházejí již z dynastie Han (200 let před n.l.), kde se chovali bezsrstí psi ve dvou velikostech. Menší byl ochráncem pokladů domu, větší byl honící pes, který byl i porážen a pojídán. V době před více než tisíci lety byli popisováni a chováni tito psi taktéž ve dvou typech : Menší, tzv. Svatyňový pes, měl osrstění na hlavě, nohou i ocásku. Psi vážili kolem 7 kg a chovali je budhističtí mniši. Druhý typ byl větší a hrubě stavěný, vážil kolem 11 kg. Toto byl "jedlý" pes. Byl vykrmován a při slavnostních příležitostech konzumován.Svatyňoví psi byli přísně hlídáni a sloužili mnichům mimo jiné také pro předvídání budoucnosti, přičemž se pozorovaly jejich reakce na ústní nebo písemné otázky a vyvažovaly se z toho závěry. Navíc sloužili vzhledem ke své vyšší povrchové teplotě jako léčivý prostředek proti revmatismu.Nejstarší zápisy o takových psech se datují zpětně 1200 let. Císař nebo jeho syn vlastnili psy, kteří měli "hřívu jako kůň" a proto je nazývali "malými koňmi".Lehávali na ozdobných polštářcích a dostávali ozdoby z perlových náhrdelníků. Dřevěné a bronzové figury z této doby mají velkou podobnost s dnešními chocholatými psy. Jedna zpráva z roku 1215 hovoří o šlechtici, který držel svého čínského chocholatého psa v kleci ze slonoviny a dva ptáci mu museli zpívat. Jeden otec z panovnického rodu Fu dal zase nevěstě svého syna jako svatební dar pět čínských chocholatých psů. Pravděpodobně byli malí jako dnešní čínští naháči, protože větší psy by bylo sotva možno zavírat do slonovinových klecí.Během období moru, který pravděpodobně přišel z Číny, byli bezsrstí psi také na palubách lodí, aby zde lovili blechami zamořené hlodavce, kteří tuto nemoc přenášeli. Čínští psi se tak s z obchodním loďstvem dostávali i do jiných zemí, kde po sobě zanechali dědičný sklon pro bezsrstost, která se, protože je dominantní, dokázala prosadit i u jejich kříženců.Zhruba ve druhé polovině 18.století naháči v Číně prakticky vymizeli a v dnešní době tam jen těžko najdeme čistokrevně chovaného čínského naháče.Na počátku 16.století nalezli španělští cestovatelé čínské chocholaté psy i v Mexiku a dalších částech Střední a Jižní Ameriky. V průběhu 18. a 19.století potkávali francouzští, britští a portugalští průzkumníci tyto psy i v Africe a Asii.Do poloviny 19.století se začal naháč objevovat na mnoha evropských obrazech a reprodukcích. V roce 1850 až 1860 bylo několik těchto psů předvedeno na zoologické výstavě v Anglii. V roce 1850 až 1860 bylo několik psů předvedeno na zoologické výstavě v Anglii.V roce 1888 byl naháč zaznamenán na mnichovské výstavě, byl to psík importovaný z Rio de Janeira.Zásadní význam pro toto plemeno a jeho rozvoj má ale Amerika. V roce 1885 byli chocholatí psi v Americe poprvé vystavováni na Westminsterské výstavě. Pak o nich nebylo slyšet až do roku 1926, kdy byli na výstavě ve Filadelfii opět vystavováni. Někdy v této době se o ně začala zajímat paní Debora Wood, která se začala na své farmě na Floridě zabývat jejich chovem a zavedla svojí plemennou knihu. Najdeme zde počátky snad každé linie dnešních čínských chocholatých psů. Bez paní Wood a její práce by dnes toto plemeno neexistovalo. Po její smrti v roce 1969 převzala plemennou knihu paní Jo Ann Orlík a pak se stala majetkem Amerického klubu Čínských chocholatých psů, který byl založen v roce 1975. Od roku 1986 byli tito psi již zastoupení na výstavách.Patronátní zemí pro toto plemeno se stala Anglie. Do Anglie se dostali první čínští chocholatí psi v roce 1965. Chov těchto psů se ale dlouhou dobu nehýbal z místa, zřejmě i proto, že chovatelé mezi sebou pářili pouze nahé psy a powderpuffy vyloučili z plemenitby. V roce 1969 se do Anglie dostala z USA nová krevní linie, a to od slavné jevištní umělkyně Gypsy Rose Lee, která toto plemeno také vlastnila. Ve stejném roce byl v Anglii založen Chinese Crested Dog Club. Od té doby chov silně pokračuje.Importovaní naháči z Ameriky a Anglie se rozšířili i do evropských zemí a stali se zde zakladateli chovu tohoto plemene.Do České republiky byli první čínští chocholatí psi dovezeni v roce 1990 a první vrh tohoto plemene v Čechách se uskutečnil v roce 1992. K dnešnímu datu bylo do české plemenné knihy zapsáno přibližně 1800 jedinců.

Srst: Na žádném místě na těle se nevyskytují velké plochy srsti. Tento pes má měkkou, hebkkou a teplou kůži. Osrstění je na hlavě (jako chocholku), na dolních 2/3 ocasu a na tlapkách (jako ponožky). Celý povrch těla má porostlý měkkou, středně dlouhou srstí.Barvy se můžou kombinovat.

Tělo: Tělo je střední až dlouhé,pružné. Hřbet má rovný, bedra pevná, zád' je správně oblá a osvalená. Hrudník má dosti široký a hluboký, žebra nejsou sudovitá, hrud' je až k loktům a hrudní kost nevystupuje. Spodní linie je mírně vztažená.

Hlava a krk: Hlavu má ušlechtilou a bez nadměrných vrásek. Působí elegantně a jeho výraz je bdělý. Lebku má protaženou a mírně zaoblenou. Krk je tenký, dlouhý,bez volné kůže a ušlechtile se svažující do silných ramen. Při pohybu je krk nesen vysoko a mírně klenutě. Chochol v ideálním případě začíná u stopu a po krku spadá do špičky. Preferuje se dlouhý a bohatý chochol, může být i řídký. Oči jsou natolik tmavé, aby vypadaly černé. Oči jsou středně velké a jsou daleko od sebe. Uši nasazené nízko: Nejvyšší bod základny ucha je v rovině s vnějším koutkem oka. Uši jsou vztyčené a velké, lemované srstí či vůbec, s vyjímkou labutěnek (Powder Puff), u nich se můžou mít klopené uši. Nos má nápadný, úzký v souladu s mordou. Nos může mít jakoukoli barvu. Morda se zužuje, ale nikdy ne do špičky. Morda je úzká a bezpřevislých pysků. Pysky jsou tenké a přiléhající. Čelisti jsou silné s dokonalým a pravidelným nůžkovým skusem, což znamená, že horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo postavené od čelistí. Líce má s čistými obrysy, jsou jemné (né silné) a ploché, zužují se do mordy.

Končetiny: Nohy má dlouhé a štíhlé, a jsou postavené dobře pod tělem. Ramena jsou čistá, úzká a dobře uložená vzed. Lokty těsně přiléhají k tělu. Nadprstí jsou silná, jemná, téměř svislá. Kolena jsou pevná a dlouhá, plynule přecházejí do hlezen. Hlezna je nízko uložená. Jeho tlapky vypadají jako zaječí. Jsou úzké a velmi dlouhé, s jedinečným protažením malých kostí mezi klouby, zvláště u předních tlapek, které vypadají téměř tak, jako by měli zvláštní kloub. Drápy jsou středně dlouhé, můžou mít různé barvy. Ponožky v ideálním případě jsou omezené na prsty,nejsou však nad vrchol nadprstí. Tlapy ani prsty nejsou vybočné, ani vbočené.

Velikost a hmotnost: Ideální kohoutková výška u psů je 28-33 cm a u fen 23-30 cm. Hmotnost je pokaždé jiná, neměla by však být víc než 5,5 kg.

Využití: Společenský pes./* <![CDATA[ */ var bbs=screen,bbn=navigator,bbh;bbh='&ubl='+bbn.browserLanguage+'&ucc='+bbn.cpuClass+'&ucd='+bbs.colorDepth+'&uce='+bbn.cookieEnabled+'&udx='+bbs.deviceXDPI+'&udy='+bbs.deviceYDPI+'&usl='+bbn.systemLanguage+'&uje='+bbn.javaEnabled()+'&uah='+bbs.availHeight+'&uaw='+bbs.availWidth+'&ubd='+bbs.bufferDepth+'&uhe='+bbs.height+'&ulx='+bbs.logicalXDPI+'&uly='+bbs.logicalYDPI+'&use='+bbs.fontSmoothingEnabled+'&uto='+(new Date()).getTimezoneOffset()+'&uti='+(new Date()).getTime()+'&uui='+bbs.updateInterval+'&uul='+bbn.userLanguage+'&uwi='+bbs.width; if(typeof(bburlparam)=='string') { bbh+='&'+bburlparam; } if(typeof(bbkeywords)=='string') { bbh+='&keywords='+escape(bbkeywords); } document.write("<scr"+"ipt language='JavaScript' charset='windows-1250' type='text/javascript' src='http://go.cz.bbelements.com/please/showit/2444/2/3/7/?typkodu=js"+bbh+"&alttext=0&border=0&bust="+Math.random()+"&target=_blank'><"+"\/scr"+"ipt>"); /* ]]> */